فرش دستباف

شستن فر‌ش دستباف در خانه چگونه است؟ نکات مهم

شستن فرش دستباف در خانه

شستن فرش دستباف در خانه همیشه نگرانی بزرگی برای اهالی خانه بوده و هست. در حقیقت، فرش دستباف طلایی ارزشمند است که در صورت مراقبت صحیح از آن روز به روز به ارزش مادی و هنری اش افزوده می شود. از این رو، تمیز نگه داشتن فرش های دستباف و پرهیز از شستشوی مداوم آنها مهم ترین مسائل در حفظ ارزشمندی شان می باشند.

همۀ فرش های خانه با گذر زمان کثیف می شوند و به همین دلیل گاهی نیاز است که آنها را بشوییم. البته شستن فرش دستباف در خانه مستلزم دانستن نکات طلایی است تا از سالم ماندن و آسیب نرسیدن به تار و پود بافتش مطمئن شویم. اگر قصد شستن فرش دستباف در خانه را دارید، با ما همراه شوید تا رمز و رموز نکات شستشوی فر‌ش های دستباف را با شما در میان بگذاریم.

شستن فرش دستباف در خانه

مراحل شستشوی فرش دستباف در خانه

آشنایی با بهترین روش شستشو فرش دستباف در خانه اهمیت فوق العاده ای در حفظ سلامتی فرش دارد. اولین مرحله گردگیری فرش دستباف است. به عبارت دیگر، با استفاده از ابزارهایی مانند جارو دستی و یا جاروبرقی کلِ فرش را گردگیری می کنیم.

پس از این مرحله، تمام قسمت های فرش را بررسی می کنیم تا مطمئن شویم که فر‌ش دستباف مان کاملا سالم و بدون پارگی و یا پوسیدگی است. اگر پارگی و یا پوسیدگی داشته باشد، حتما باید اقدام به ترمیم آن بکنیم، در غیر این صورت در حین شستشوی فر‌ش دستباف در خانه، ممکن است که فرش دچار پارگی شود.

مرحلۀ بعدی شناسایی لکه ها است. ابتدا باید نوع لکه ها را شناسایی کنیم و با توجه به نوع لکه آن را لکه گیری کنیم. برای مثال، اگر در صورت شناسایی لکه پی بردیم که آن لکه به چربی و یا روغن مربوط است، از دستمالی آغشته به آب و سرکه و کف صابون می توانیم برای از بین بردن لکه استفاده کنیم.

لکه گیری فرش دستباف در خانه

نکات کلیدی برای شستن فر‌ش دستباف در خانه

مهم ترین اقدام در شستن فرش دستباف در خانه اطمینان از ثبات رنگ فر‌ش دستباف است. برای این کار یک دستمال سفید را با اندکی آب خیس کنید و آن را به گوشه ای از فرش بکشید. اگر رنگ سفید دستمال تغییر کرد، بدانید که فرش دست بافتتان رنگ پس می دهد. در این صورت مراجعه به قالیشویی فرش دستباف بهترین راه برای شستشوی فرش دستباف است.

انتخاب محل مناسب برای شستشو فرش دستباف در خانه بسیار مهم است. سطح شیب دار و بدون ناهمواری که بخش های تیز نداشته باشد، بهترین محل برای شستن فرش دستباف است.

دمای آب برای شستشوی فرش دستباف در خانه باید ولرم باشد؛ زیرا اگر آب خیلی گرم باشد، رنگ های فرش تغییر می کنند و از طرفی دیگر بافت فرش ثباتش را از دست خواهد داد.

نکته مهم بعدی انتخاب مایع و محلول شستشو مناسب است. بهترین مایع و محلول شستشو فرش دستباف شوینده هایی هستند که ملایم و کاملا خنثی باشند. برای درست کردن بهترین مایع و محلول شستشو فر‌ش دستباف‌ می توانیم مقداری از پودر لباسشویی دستی را در مقداری آب ولرم حل کنیم. از دیگر مواد شوینده برای شستن فرش های دستباف می توان به شامپو فرشِ حل شده در آب و یا پودر صابون حل شده در آب اشاره کرد.

ابزار مورد استفاده برای شستن فرش دستباف در خانه

از آنجایی که شستشو فرش دستباف در خانه با حساسیت زیادی همراه است، باید در انتخاب ابزار شستشو دقت لازم را داشته باشید. بهترین ابزار برای شستن فر‌ش دستباف انتخاب ابر و یا جارو دستی نرم و بلند است. با این دو ابزار می توانید کف را به همه جای فرش پخش کنید. همچنین برای از بین بردن کف نیز می توان از پارو استفاده کرد.

شستن فرش دستباف در خانه با ابر نرم

نحوه آبکشی و خشک کردن فرش دستباف

در مرحلۀ آبکشی فرش دستباف، بهتر است پس از بیرون کردن همه کف ها با پارو، فرش را به مدت 1 ساعت در سطح شیب دار قرار دهید تا کل آب آن خارج شود. همچنین مطمئن شوید که هیچگونه مایع و محلول شستشو در تار و پود و به ویژه در ریشه های فرش باقی نماند. در صورتی که این مواد کاملا پاک نشوند، فرش تان به مرور زمان آسیب خواهد دید و پوسیده خواهد شد.

خشک کردن

مرحلۀ نهایی به نحوۀ خشک کردن فرش دستباف مربوط می شود. پس از مرحلۀ آبکشی و آبگیری، فر‌ش د‌ستباف را در نور آفتاب، البته به صورت غیرمستقیم، آویزان کنید. محیط مناسب برای خشک شدن فر‌ش دستباف محیطی باز همراه با جریان هوا می باشد.

نکته مهمی که باید به یاد داشته باشید این است که بدانید نور مستقیم آفتاب موجب می شود تا رنگ های فر‌ش دستباف کمرنگ شوند. از این رو، فرش را به صورت پشت و رو به آفتاب آویزان کنید.

نکته نهایی مهم دیگر این است که هرگز برای خشک کردن فرش دستباف نباید از دستگاه های گرم کننده استفاده کنید. برای مثال باد گرم سشوار و یا بخاری اصلا برای خشک کردن فر‌ش دستباف مناسب نیستند.

 

 

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *