فرش دستباف

قیمت فرش دستباف کاشان چقدر است ؟ (نکات قیمت گذاری)

11111111111

قیمت فرش دستباف کاشان چقدر است ؟ (نکات قیمت گذاری)

قیمت فرش دستباف کاشان نو و دست دوم متاثر از فاکتورهایی مانند نخ، نقشه، ابعاد، ظرافت، نوع بافت و عوامل دیگر است. در این مقاله قصد داریم، ابتدا، به معرفی کوتاه فرش دستباف کاشان بپردازیم و سپس با همدیگر برخی از مهم ترین عوامل موثر بر قیمت فرش دستباف تک و جفت را تحلیل خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

فرش دستباف کاشان

فرش دستباف کاشان

معرفی کوتاه فرش دستباف کاشان

کاشان یکی از مهم ترین مهد های پرورش هنرمندان فرش بافت است. ما نیز دست رنج این هنرمندان را در قالب فرش های دستباف متنوع و در انواع طرح ها، رنگ ها، ابعاد، نوع بافت و غیره می توانیم با قیمت های متنوع خریداری کنیم و از زیبایی بصری و هنری آن ها یک عمر لذت ببریم.

کیفیت نخ های به کار رفته در بافت فرش های دستباف کاشان همچنین نوع گره ها و بافت تار و پودشان موجب شده اند تا این فرش ها طول عمر بالایی داشته باشند. هر چقدر هم که از عمر این فرش های پر نقش و نگار می گذرد، ارزش مادی و هنری شان بالاتر و بالاتر می رود.

از مهم ترین و منحصر به فرد ترین ویژگی های فرش های دستباف کاشان می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • تنوع رنگ در زمینه فرش مانند رنگ های لاکی، پیازی، حاشیه های شتری و کرم، سرمه ای و غیره
 • ثبات رنگ از دیگر مزیت ها و ویژگی های خاص آنها است که در قیمت فرش دستباف کاشان تاثیر می گذارد.
 • برخورداری از الیاف طبیعی: مهم ترین خاصیت این الیاف این است که در زمستان موجب می شوند تا فرش گرم و در تابستان خنک شوند.
 • ویژگی دیگر وجود تقارن در طرح و نقشه فرش های دستباف کاشان است.

طرح لچک ترنج فرش دستباف کاشان

طرح لچک ترنج فرش دستباف کاشان

معرفی طرح های فرش های دستباف کاشان

طرح هایی که در فر‌ش های دستباف کاشان استفاده می شوند، یکی دیگر از عوامل موثر بر قیمت فرش دستباف کاشان می باشند.

طرح افشان، طرح خشتی، طرح لچک ترنج، محتشم، گلدانی و غیره برخی از بهترین طرح ها در فرش های دستباف کاشان هستند. هر کدام از این طرح ها مشخصه های خاص خود را دارند. برای مثال، در طرح لچک ترنج شاهد طرح های بیضی و یا دایره ای شکل هستیم که این طرح ها در وسط فرش قرار دارند. همچنین، در کناره های این طرح، حاشیه ای پهن وجود دارد. مثال دیگر این است که در طرح خشتی شاهد طرح هایی از مستطیل های مساوی و شبیه به خشت هستیم که فرش را به چندین قسمت تقسیم می کنند. طرح ها و نقش و نگار های داخل این خشت ها تقارن ندارند و تکراری نیستند.

با این اوصاف یکی دیگر از عوامل مهم در تعیین قیمت فرش دستباف کاشان طرح آن است.

قیمت فرش دستباف کاشان، ابعاد و الیاف

ابعاد فرش های دستباف کاشان از دیگر عوامل مهم در قیمت گذاری آنها هستند. ابعاد شش متر، نه متر، 12 متر و 24 متر از رایج ترین ابعاد فرش های دستباف ایرانی هستند. هر چقدر ابعاد فرش بیشتر باشد، به مراتب قیمتش نیز بیشتر خواهد بود.

مورد دیگر در تعیین قیمت فرش دستباف کاشان جنس الیاف آن است. الیاف پشمی طبیعتا قیمت کمتری در مقایسه با الیاف ابریشمی دارند.

فرش گل ابریشم دستباف کاشان

فرش گل ابریشم دستباف کاشان

بافت فر‌‌ش های دستباف کاشان

روش بافت فرش دستباف کاشان قدمتی طولانی دارد که به زمان صفوی بر می گردد. در بافت این فرش ها در هر اینچ از 120 -840 گره استفاده می کنند. نوع گره در بافت فرش های دستباف گره زنی فارسی و یا همان گره نامتقارن است. یکی دیگر از عوامل موثر بر قیمت فرش دستباف کاشان تعداد گره ها و نوع بافت است. به عبارت دیگر هر چقدر تعداد گره های فرش بیشتر باشد، طبیعتا قیمت و ارزش هنری آن بیشتر خواهد بود.

سایر عوامل تاثیرگذار بر قیمت فر‌ش دستباف کاشان

تا اینجا با بسیاری از عوامل موثر بر قیمت فرش دستباف کاشان آشنا شدید. عوامل موثر دیگر عبارتند از:

 • بی نقص بودن فرش دستباف
 • بافنده فرش
 • نوع رنگ رزی الیاف به کار رفته در فرش؛ در صورتی که رنگ رزی طبیعی باشد، به مراتب قیمت بالاتر خواهد بود.
 • نوع چله
 • تعداد رج های فرش
 • ریز بافتی و یا درشت بافتی انواع فرش های کاشان
 • نو و دست دوم بودن: در حقیقت، قیمت فرش دستباف دست دوم کمتر از فرش دستباف نو است. از این رو، اگر فرش دستباف ارزان می خواهید، می توانید فرش دستباف دست دوم را، البته با کیفیت بالا و همتراز با فرش دستباف نو، خریداری کنید.

مهم است بدانید که قیمت فرش دستباف تک و جفت متفاوت است؛ برای مثال قیمت فرش دستباف کاشان جفت به صرفه تر از قیمت تکی است.

در پایان، بهتر است به این نکته طلایی اشاره کنیم که خرید فرش های دستباف با هر قیمتی که باشد، در درازمدت سرمایه گذاری مطمئن و ارزشمندی است که هر کسی را ترغیب به خرید می کند.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *