فرش دستباف

کاربرد های مختلف فرش دستباف که نمی دانستید!

کاربرد فرش دستباف

کاربرد های مختلف فرش دستباف n کاربرد مختلف …. که نمی دانستید

تابلو فرش

تابلو فرش دستباف

فرش دستباف با پشتوانه ای مملوء از اصالت و هنرمندی که پیوندی دیرینه با تمدن و فرهنگ ما ایرانیان دارد. از خانه های مفروش به فرش های دستباف در طرح و نقش های بی بدیل و زیبا گرفته تا رنگین کردن دیوار ها با تابلو فرش دستباف ابریشمی و پشمی که کاربرد فرش دستباف را در هر فضایی از خانه به رخ می کشند. تزیین خانه با فرش دستباف همیشه ایده هر ایرانی و مردمان اصیل بوده و هست. از این رو، در این مقاله قصد داریم تا شما را با انواع کاربرد فرش دستباف آشنا کنیم.

کاربرد فرش دستباف در تزیین خانه با فرش دستباف

زیبایی خاص تمام فرش های دستباف در نقش و نگارها، تعداد گره ها و ظرافت بافتشان و همچنین نوع نخ های آن نهفته است. نخ های ابریشم در آفرینش فرش دستباف دیواری و یا تابلو فرش دستباف غوغا به پا می کنند. امروزه، شاهد آن هستیم که خیلی از ایرانیان و عاشقان دکوراسیون‌های اعیانی و کلاسیک دیوارهای خانه‌هایشان را مزین به تابلو فرش دستباف می کنند.

این تابلو فرش ها را در داخل قاب های زیبای چوبی و متناسب با رنگ بندی دکوراسیون و مبلمان خانه هاشان ست می کنند. تزیین خانه با فرش دستباف نه تنها جنبۀ زیبایی دارد، بلکه همچون سرمایه گذاری در طلا و سکه است. همان طور که می دانید، هر چقدر از قدمت و عمر این فرش ها، به ویژه تابلو فرش دستباف، می گذرد، ارزش مادی و هنری شان بالاتر می رود. از این رو، علاوه بر لذت بصری، سرمایه گذاری دراز مدت نیز به حساب می آیند. برخی از مهم ترین انواع کاربرد فرش دستباف عبارتند از: ایجاد محیطی آرامش بخش، حفظ گرمای خانه و موارد دیگر ….

فرش دستباف تزئینی

تزیین خانه با فرش دستباف

ایجاد محیطی آرامش بخش و به دور از هیاهو

از انواع کاربرد فرش دستباف می توان به ایجاد حالت آکوستیک صوتی اشاره کرد. امروزه، علاوه بر تزیین خانه با فرش دستباف دیواری، از این شگرد برای دنج کردن خانه نیز استفاده می کنند. در حال حاضر بسیاری از خانه ها آپارتمانی شده اند و فاصله دیوار های خانه ها نزدیکتر شده است. از این رو سر و صدای همسایگان ممکن است آرامش ساکنین هر کدام از واحد ها را به هم بزند.

یکی از بهترین شیوه ها استفاده از فرش دستباف دیواری است که به دلیل الیاف طبیعی که در این نوع از فرش ها به کار رفته است، سر و صدا ها به خوبی جذب می شوند. از این رو، با آرامش خاطر می‌توان از صدای تلویزیون و موسیقی و همچنین شب نشینی های دیر وقت لذت بیشتری را برد.

حفظ گرمای خانه با فرش دستباف دیواری

یکی دیگر از انواع کاربرد فرش دستباف حفظ گرمای خانه و هدر نرفتن انرژی خانه از درز های دیوار است. در حقیقت، الیاف پشم به کار رفته در بافت فرش دستباف دیواری به دلیل طبیعی بودن و خاصیتی که دارد، مانع از نفوذ سرما از درز های دیوار ها به خانه می شود. در حقیقت، از قدیم الایام بسیاری از خانه های مناطق گرمسیری برای حفظ گرمای داخل خانه، فرش های پشمی را به دیوار می زنند که علاوه بر جنبۀ تزیین خانه با فرش دستباف، جنبه کاربردی نیز داشته باشد.

تزئین منزل با فرش دستباف

نمونه ای از تزیین خانه با فرش دستباف

ارزش هنری و زیبایی تابلو فرش دستباف

گذشته از همه کاربردها و ویژگی های خاص و منحصر به فرد فرش های دستباف، ارزش هنری و زیبایی آن ها انکار ناپذیر است. فرش دستباف دیواری، تابلو فرش دستباف و موارد دیگر … بیش از هر کاربرد دیگری، نشان از هویت و زیبایی مثال‌زدنی ما ایرانیان را دارد.

امروزه، تابلو فرش دستباف را می توان در ابعاد و طرح های مختلف تهیه کرد. از طرح های زیبا و بی مانند می توان به طرح های مینیاتوری و یا شخصیت ها و همچنین طبیعت اشاره کرد. این تابلو ها در قاب های کنده کاری شده جلوه ای خاص و منحصر به فرد به خانه ها می بخشند که چشم هر بیننده ای را به خود خیره می کنند.

ارزش مادی

یکی دیگر از انواع کاربرد فرش دستباف که برای هر خریداری مهم است، سرمایه گذاری با آن است. تابلو فرش ها و یا هر فرش دستباف دیگر در کنار ارزش های هنری و کارکردی که دارند، سرمایه گذاری امن به شمار می روند. مهم ترین دلیل این امر این است که این فرش ها هیچ وقت مستعمل نمی شوند و هر روز بیشتر از دیروز ارزشمند می شوند.

نکته نهایی این است که در انتخاب فرش دستباف حتما به دکوراسیون خانه باید توجه کرد و با مد نظر قرار دادن کل فضای خانه، طرح و نقش مناسب را گزینش نمود. برای مثال، طرح خشتی از بهترین گزینه ها برای خانه هایی با دکوراسیون های فانتزی است. مثال دیگر این است که طرح افشان و یا لچک ترنج برای دکوراسیون فضا های سنتی بسیار عالی به نظر خواهند رسید. فرش دستباف و تابلو فرش دستباف از زیباترین گزینه ها برای نوازش روح در خانه ها هستند که جلوه ای مضاعف به سایر دکوراسیون های خانه می بخشند.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *